Bodi viden, bodi previden!
Od 14. do 20. oktobra 2024 poteka nacionalna preventivna akcija za večjo varnost pešcev z naslovom »Bodi viden – bodi previden«, ki jo organizirata Agencija za varnost prometa in Policija. Akcija v ospredje postavlja ranljive udeležence – pešce, predvsem v obdobju, ko se dnevi krajšajo in je vidljivost na cestah slabša. V sklopu akcije bo Agencija za varnost prometa po Sloveniji občinskim svetom za preventivo in vzgojo v cestnem prometu razdelila 11.000 odsevnikov in zloženk ter 1.000 plakatov, ki opozarjajo na pomen vidnosti in varnosti pešcev. Osnovnošolci bodo znova povabljeni k sodelovanju v akciji pisanja pisem »Bodi viden, bodi previden«, kjer v pisemcih svoje znance in prijatelje nagovorijo k večji vidnosti in varnosti v prometu. Med akcijo bodo različne preventivne aktivnosti izvajale tudi nevladne organizacije ter več kot 107 občinskih svetov za preventivo in vzgojo v cestnem prometu.
Stanje varnosti pešcev
Pešci so ena izmed najbolj ranljivih skupin v prometu, saj jih v kar 70 % primerov ogrožajo vozniki motornih vozil kot povzročitelji nesreč. Med najpogostejšimi prekrški pešcev pa so nepravilno prečkanje vozišča in neupoštevanje rdeče luči na semaforju. Pred dvajsetimi leti je na slovenskih cestah letno življenje izgubilo okoli 250 pešcev. Zaradi različnih preventivnih ukrepov smo to številko močno zmanjšali, vendar si moramo še vedno skupaj prizadevati za dodatno izboljšanje varnosti.
Do 30. septembra 2024 se je na slovenskih cestah zgodilo 374 prometnih nesreč z udeležbo pešcev, pri čemer so življenje izgubili 4 pešci, 65 jih je bilo huje in 282 lažje telesno poškodovanih. Za primerjavo, lani je v primerljivem obdobju v 405 prometnih nesrečah umrlo 6 pešcev, 60 jih je bilo huje poškodovanih, 315 pa lažje. V celem letu 2023 pa je bilo 589 prometnih nesreč, v katerih so bili udeleženi pešci, 12 jih je umrlo, 85 je bilo huje poškodovanih.
Bodi viden!
Največ prometnih nesreč z udeležbo pešcev se zgodi v jesenskih in zimskih mesecih, ko so dnevi krajši, vidljivost slabša, ceste pa pogosto spolzke zaradi vremenskih razmer. Letos bomo uro prestavili nazaj v noči iz 26. na 27. oktober 2024, po čemer se bo popoldne začelo temniti že okoli 17. ure. V teh mesecih preživimo velik del dneva v temi, zato Agencija po Sloveniji razdeljuje 11.000 odsevnikov, da bi pešci postali bolj vidni. Vozilo, ki vozi s hitrostjo 40 km/h, pešca v temnih oblačilih opazi šele na razdalji 26 metrov, v svetlih oblačilih do 38 metrov, medtem ko odsevni trak omogoča, da pešca opazijo na razdalji do 136 metrov.
Za varnost pešcev je ključnega pomena, da vedno nosijo odsevna telesa, kot so kresničke, trakovi ali brezrokavniki v mraku ali slabši vidljivosti – povsod, v prometu, na sprehodu, med tekom … Svetla oblačila prav tako prispevajo k večji vidnosti, a veliko kasneje kot v kombinaciji z odsevnim predmetom. Tudi kolesarji in e-skiroji morajo v mraku in slabih vremenskih razmerah uporabljati obvezna svetila in odsevna telesa na kolesu. Poskrbite tudi za varnost svojega štirinožnega prijatelja, na voljo so že odsevne oprsnice, ovratnice in trakovi za pse. S strani voznikov je ključna prilagojena hitrost vožnje in pozornost do ranljivih udeležencev v prometu, s strani pešcev pa samozaščitno ravnanje. Zato je pomembno, da predvsem otroke in starejše poučimo o opremi, pravilni hoji in varnem prečkanju ceste v mraku, ponoči in ob slabši vidljivosti (dež, sneg, megla …).
Za spodbujanje varne mobilnosti otrok je Agencija za varnost prometa pripravila učno gradivo z naslovom Učenec pešec, namenjeno učiteljem in učencem prvega triletja osnovne šole.
Akcija pisanja pisem »Bodi viden, bodi previden«
Namen akcije je spodbuditi učence, da postanejo ambasadorji prometne varnosti ter s pomočjo pisnega izražanja delijo ključna sporočila s svojimi najbližjimi, babicami, dedki, prijatelji in znanci. V svojih pismih otroci navadno poudarijo pomen svetlih oblačil in odsevnih teles, zlasti v času zmanjšane vidljivosti ob mraku in megli.
Šotor Vidko
Na različnih lokacijah po Sloveniji je bil že večkrat predstavljen šotor Vidko. Vidko je prenosljiv napihljiv šotor, v katerem lahko vsak udeleženec dogodka na jasen in preprost način preveri uporabo odsevnih teles v temačnem okolju. Z njim želimo prikazati in poudariti pomen uporabe odsevnih predmetov in upoštevanje temeljnih pravil za večjo varnost pešcev.
Policija bo nadzirala in svetovala
Med akcijo bo Policija izvajala poostren nadzor nad pešci in vozniki. Posebno pozornost bodo namenili pravilnemu prečkanju vozišč, uporabi odsevnikov, pravilni strani hoje ter kršitvam voznikov, kot je izsiljevanje prednosti pešcem na zaznamovanih prehodih za pešce in neprilagojena hitrost. Policisti bodo sodelovali tudi pri preventivnih aktivnostih za ozaveščanje pešcev o varnem vedenju v prometu.
Za lastno varnost pešci upoštevajte naslednje napotke:
· Uporabljajte površine, namenjene hoji, kot so pločniki, hodniki, prehodi, podhodi in nadhodi. Če teh površin ni, hodite ob levem robu vozišča v smeri hoje.
· Med hojo ne uporabljajte mobilnega telefona, saj raziskave kažejo, da to lahko zmanjša pravočasnost in ustreznost vaših reakcij za kar 60 %.
· Preden prečkate cesto, se vedno prepričajte o varnosti. Obvezno poglejte levo, desno, nato spet levo, preden stopite na vozišče.
· Uporabljajte prehode za pešce. Na semaforiziranih prehodih počakajte na zeleno luč, medtem pa ponovno preverite promet (levo, desno, levo). Na nesemaforiziranih prehodih bodite posebej pozorni na vozila in počakajte, da se popolnoma ustavijo – vzpostavite očesni stik z voznikom in dvignite roko.
· Vidnost pomeni varnost! Ponoči, v mraku ali ob zmanjšani vidljivosti nosite odsevnik na vidnem mestu, na strani telesa, ki je obrnjena proti vozišču. Za večjo vidnost in varnost poskrbite z uporabo svetlih in odsevnih oblačil ter odsevnih pripomočkov (odsevni trakovi, kresničke, odsevne površine na oblačilih ali obutvi, svetilka). Kresničko obesite za pas ali žep, tako da prosto niha ob telesu, saj jo le tako lahko osvetlijo avtomobilski žarometi.
· Učenci prvega in drugega razreda osnovne šole morajo na poti v šolo in iz nje, poleg odsevnika, okoli vratu nositi tudi rumeno rutico. Odrasli, ki ob cesti spremljajo otroke, naj jih držijo za roko na zunanji strani, stran od cestišča.
· Na avtocesti se nikoli ne zadržujte izven vozila ob cestišču, saj je to izredno nevarno. V primeru izrednega dogodka poskrbite za svojo varnost: vozilo ustavite na odstavnem pasu, vklopite vse utripalke, oblecite odsevni telovnik, zavarujte mesto dogodka z varnostnim trikotnikom in se čim prej umaknite na varno mesto za zaščitno ograjo. Nato pokličite pomoč.